Gelişimsel Değerlendirmeler

Gelişimsel Değerlendirmeler

Psikologlarımız okul içerisinde çocuklarımızı sınıf ortamında gözlemleyerek birçok özelliği ile ilgili bilgi sahibi olmaktadır.  Bu doğrultuda her çocuğun kişisel özellikleri ve yetenekleri de değerlendirilerek, geliştirilmesi gereken ya da müdahale edilmesi gereken noktalarda çocuklar ile bireysel ya da grup çalışmaları düzenlenmektedir. 

Çocuk Objektif Testlerinin Uygulanış Tarihleri

Sayın velilerimiz çocuklarımızın gelişim düzeylerini belirlemek, bireysel özellik ve becerilerini ortaya çıkarmak için bu dönem içerisinde uygulayacağımız testlerin tarihleri şu şekildedir:

 Ekim AyıDenver II Gelişimsel Tarama Testi: 0-6 yaş çocuklarını gelişimsel değerlendirmesinde kullanılan bir tarama testidir

 Kasım Ayı/ KBIT ( Kaufman Brief Intelligence): Kelime dağarcığı ve ilişki kurma becerilerini ölçen bir testtir.

Aralık Ayı/ TIMI Çoklu Zeka Testi:  Bu testin amacı bireyin kendisinin farklı zeka alanlarında sahip olduğu düzeyi ve alana ilgisi hakkında bilgi vermektir

Ocak AyıGessel Testi: 3-6 yaş arası çocukların görsel motor ve algı gelişiminin değerlendirildiği bir testtir.

Şubat-Mart Ayı/Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi: 5-6 yaş arası çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen, bir okul olgunluk ve görsel algı testidir.

Nisan Ayı/ Metropolitan Okul Olgunluğu Testi:  Bu test okula yeni başlayanların 1. sınıf talimatlarını anlamaya hazırlıklı olmalarını sağlayacak olan özelliklerini ve başarılarını ölçmek üzere hazırlanmış bir olgunluk testidir.

Mayıs Ayı/ Frankfurter Dikkat Testi:  5 ve 6 yaş çocuklarına uygulanan konsantrasyon gücünü ölçen bir testtir.

Haziran AyıDenver II Gelişimsel Tarama Testi: 0-6 yaş çocuklarını gelişimsel değerlendirmesinde kullanılan bir tarama testidir

 

Okulumuz çocuklarımızın kendilerine özgü yeteneklerini ortaya çıkarmak, özgüven ve sorumluluklarını bilen bireyler yetiştirmek yolunda işleyiş göstermektedir.